Lotyši zúria pre neuznaný gól, Bielorusi sú vo štvrťfinále

20.05.2014 Celý región

Minsk 19. mája (TASR) - Hokejisti domáceho Bieloruska zvíťazili v pondelok na MS v Minsku nad Lotyšskom 3:1 a zabezpečili si postup do štvrťfinále. Lotyši ešte majú šancu postúpiť medzi najlepšiu osmičku na úkor Fínska, musia však v utorok zdolať Švajčiarsko.

Lotyši nastúpia v utorok o 15.45 SELČ proti Švajčiarom, Bielorusi budú hrať v rovnaký deň o 19.45 s Ruskom.

B-skupina:

Lotyšsko - Bielorusko 1:3 (0:2, 1:0, 0:1)
Góly: 34. Kulda (Niživijs) – 9. Platt (Graborenko, Stas), 9. Grabovskij (Kaljužnyj, Korobov), 60. S. Kosticyn. Rozhodovali: Jeřábek (ČR), Kaval (USA) – Carlson (Kan.), Puolakka (Fín.), vylúčení na 2 min.: 7:9, navyše M. Jass (Lot.) 10 min. za úder do hlavy a krku, Daugavinš (Lot.) DKZ za nešp. správanie, presilovky: 1:0, oslabenia 0:0, 14.534 divákov.

Lotyšsko: Masalskis – Galvinš, Kulda, Pujacs, Sotnieks, Lavinš, J. Redlihs, M. Jass, Jaks – Daugavinš, M. Redlihs, Keninš – Vasiljevs, Niživijs, Indrašis – Džerinš, Meija, Cipulis – Berzinš, Stals, K. Jass

Bielorusko: Lalande – Korobov, Graborenko, Denisov, Gotovec, Jevenko, Usenko, Karev – S. Kosticyn, Grabovskij, Kaljužnyj – Platt, Stas, A. Kosticyn – Stěpanov, Kitarov, Ugarov – Osipov, Jefimenko, Volkov – Kovyršin.

Priebeh zápasu

Domáci Bielorusi začali veľmi aktívne a vedenia sa ujali v 9. minúte, keď Masalskis neskoro zareagoval na Plattovu strelu. Už o 33 sekúnd neskôr vysunul Kalužnyj Grabovského, ktorý peknú akciu zakončil ideálne - 2:0. Lotyši v druhej tretine pridali na dôraze a v 34. minúte znížili na rozdiel jediného gólu. V presilovke piatich proti trom prestrelil Lalandea obranca Kulda. Za stavu 1:2 si mužstvá dávali pozor najmä na defenzívu a výrazných streleckých príležitostí ubudlo. Lotyši v závere zápasu skúsili hru so šiestimi hráčmi. Počas nej sa už radovali, no gól nebol uznaný pre postavenie útočiaceho hráča v bránkovisku. Gólovú bodku dal sekundu pred koncom do prázdnej bránky Sergej Kosticyn.